Znaczenie psychologii w handlu

Strachu czy chciwości będą nieustannie testować naszą równowagę psychologiczną jako traderów i zapewnienie rozwiązania tego problemu jest niezbędne.

Presja psychologiczna związana z koniecznością osiągania pewnych zysków w celu płacenia rachunków i utrzymania obecnego poziomu życia może być druzgocąca, dlatego jeśli chcesz osiągnąć niezależność finansową handlując na giełdzie, musisz rozwinąć swoje umiejętności handlowca. Musimy być bardzo ostrożni i zdyscyplinowani, jeśli chodzi o stronę psychologiczną handlu i zarządzania pieniędzmi, nie podejmując nadmiernego ryzyka, które w dłuższej perspektywie jest śmiertelne dla naszego portfela.

Aby utrzymać się z handlu, trzeba mieć znaczną ilość kapitału. Nie chcę Cię zniechęcać, ale jest bardzo, jeśli nie niemożliwe, aby spróbować żyć z handlu na giełdzie poprzez zarządzanie kontami z małym dostępnym kapitałem. Ludzie często nie wiedzą zbyt dobrze, jakiego zwrotu mogą oczekiwać od rynku. Pomyślmy na przykład o zwrotach rzędu 10% lub 20% miesięcznie, co mimo dość optymistycznego nastawienia nie oznacza, że nie można ich uzyskać w pewnych momentach, ale generalnie nie będą one normą.

Kraje w których można pracować jako nurek

Pomyśl o koncie handlowym z 20 000 złotych i tym hipotetycznym zwrocie, trudno będzie się za to utrzymać. Mówimy o zysku (bez podatku) w wysokości 2000 – 4000 złotych miesięcznie, który może nie wystarczyć na pokrycie miesięcznych wydatków. Jeśli nie osiągniesz tych 20%, jak zapłacisz swoje rachunki? Pomyśl również o poziomie presji psychologicznej, na jaką będziesz narażony, aby za wszelką cenę osiągnąć ten potrzebny zwrot. Pomyśl teraz o różnicach, jakie miałbyś, gdybyś zarządzał kontem o wartości 100 000 złotych 200 000 złotych lub 400 000 złotych. Pamiętaj, że jeśli chcesz żyć z handlu, nie ma sensu osiągać dużych zysków w krótkim czasie. Dlatego życie z handlu może być rozsądnym celem długoterminowym, ale nie w krótkim terminie.

Biorąc pod uwagę, że handel daje ci przewagę w postaci możliwości dysponowania i organizowania własnym czasem, możesz rozważyć możliwość rozpoczęcia handlu w niepełnym wymiarze godzin, co czyni go kompatybilnym z innymi działaniami, które generują dla ciebie dochód. Z biegiem czasu nauczysz się inwestować i będziesz miał system handlowy o wiele bardziej zoptymalizowany niż na początku i być może uzyskasz zwrot, który będzie dobrym wskaźnikiem, kiedy jest dobry czas na przejście do handlu w pełnym wymiarze godzin.