Kraje w których można pracować jako nurek

Główne kraje, w których można zarabiać na życie jako nurek to:

W Azji miejscowi zazwyczaj nie pracują w tym zawodzie, pozostawiając tę prace cudzoziemcom, którzy przyjeżdżają z całego świata, zakładają swoje szkoły nurkowania, goszcząc klientów głównie ze swojego własnego kraju i zatrudniając również ludzi mówiących w tym samym języku.

Z drugiej strony, w wielu przypadkach i w zależności od kraju, powszechna jest praca na czarno, ze względu na koszty wiz i utrudnienia ze strony władz lokalnych. Są nurkowie, którzy od lat pracują w Azji z wizą turystyczną, wjeżdżając i wyjeżdżając z krajów, w których pracują. Wiąże się to z ryzykiem i należy być zawsze świadomym problemów, jakie mogą się z tym wiązać, zarówno z imigracją, jak i z firmą dla której się pracuje.

Tajlandia

Najbardziej znanym miejscem w Tajlandii i uważanym przez wielu za jedną z największych na świecie stolic nurkowania, ze względu na dużą liczbę tamtejszych szkół, jest wyspa Koh Tao.

Filipiny

Kolejnym z najlepszych miejsc w Azji są Filipiny. Istnieje wiele centrów nurkowych w miejscowościach Corón, Malapascua, Moalboal czy Bohol.

Malezja

W Malezji znajduje się również wiele miejsc do nurkowania, szczególnie na wyspach u wschodniego wybrzeża, takich jak Pulau Tenggol, Pulau Perhentiang.

Ameryka. Tutaj lokalna konkurencja jest silniejsza niż w Azji, ale są też pewne możliwości dla cudzoziemców.

Meksyk

Jeśli chcesz pracować nurkując na wodach Karaibów, Meksyk może być jedną z najlepszych opcji. Cancun, Playa del Carmen czy wyspa Cozumel, to najbardziej znane miejsca wśród turystów, którzy przyjeżdżają do tego kraju z zamiarem nurkowania.

Belize

Belize jest małym krajem w Ameryce Środkowej, jedynym, w którym językiem urzędowym jest angielski i gdzie znajduje się jedna z największych raf koralowych na świecie. Praca w Belize w świecie nurkowym może być nieco bardziej skomplikowana niż w innych krajach, które tutaj umieściłem, ale jest to kolejna opcja, którą należy wziąć pod uwagę.

W Europie

Hiszpania

W Hiszpanii jest również możliwość nurkowania zawodowego, szczególnie na Balearach, Wyspach Kanaryjskich i w Andaluzji. Wiele ofert pracy jako nurek w Hiszpanii wymaga znajomości języka angielskiego i hiszpańskiego.